<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><!-- generator="wordpress/2.0.4" -->
<rss version="2.0" 
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/">
<channel>
	<title>Comments on: Terra Preta - Amazonas mörka jord</title>
	<link>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/</link>
	<description>Nyheter och information om växthuseffekten</description>
	<pubDate>Tue, 06 Jan 2009 23:56:36 +0000</pubDate>
	<generator>http://wordpress.org/?v=2.0.4</generator>

	<item>
		<title>by: Jacob Wallström</title>
		<link>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-15642</link>
		<pubDate>Thu, 24 Apr 2008 13:59:24 +0000</pubDate>
		<guid>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-15642</guid>
					<description>Nils, jag är inte helt säker på vad du menar. Men den svarta jorden i Terra Preta är *inte* det vanliga kulturlagret. Jag rekommenderar att läsa de länkade artiklarna.</description>
		<content:encoded><![CDATA[<p>Nils, jag är inte helt säker på vad du menar. Men den svarta jorden i Terra Preta är *inte* det vanliga kulturlagret. Jag rekommenderar att läsa de länkade artiklarna.
</p>
]]></content:encoded>
				</item>
	<item>
		<title>by: Nils Ronquist</title>
		<link>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-13344</link>
		<pubDate>Fri, 04 Apr 2008 06:10:24 +0000</pubDate>
		<guid>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-13344</guid>
					<description>Det kol som här hänvisas till är inte fullt uppeldade träbitar. Grillkol är framställt i en mila och slutprodukten blir träkol. 
Askan är däremot dugligt som jordförbättringsmedel. Den svarta jorden är det vanliga kulturlagret. Jord har brukats och tillförts blast, löv eller vad det kan vara som bildat en kompost och utnyttjats som gödsel.</description>
		<content:encoded><![CDATA[<p>Det kol som här hänvisas till är inte fullt uppeldade träbitar. Grillkol är framställt i en mila och slutprodukten blir träkol.<br />
Askan är däremot dugligt som jordförbättringsmedel. Den svarta jorden är det vanliga kulturlagret. Jord har brukats och tillförts blast, löv eller vad det kan vara som bildat en kompost och utnyttjats som gödsel.
</p>
]]></content:encoded>
				</item>
	<item>
		<title>by: Lunken</title>
		<link>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-9613</link>
		<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 14:36:40 +0000</pubDate>
		<guid>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-9613</guid>
					<description>Ang ämnet ifråga...

http://dagensmiljo.idg.se/2.1845/1.141446</description>
		<content:encoded><![CDATA[<p>Ang ämnet ifråga&#8230;</p>
<p><a href='http://dagensmiljo.idg.se/2.1845/1.141446' rel='nofollow'>http://dagensmiljo.idg.se/2.1845/1.141446</a>
</p>
]]></content:encoded>
				</item>
	<item>
		<title>by: Lunken</title>
		<link>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-2921</link>
		<pubDate>Thu, 02 Aug 2007 11:48:31 +0000</pubDate>
		<guid>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-2921</guid>
					<description>När vi ändå pratar jordförbättring så tänkte jag dela med mig av denna länk. Har inte provat det själv och det känns lite evangelistiskt. Men funkar det, vilket det verkar göra, så är det nog ett mycket bra sätt. Jorifiering iställer för kompostering.
http://www.skurupsborren.se/</description>
		<content:encoded><![CDATA[<p>När vi ändå pratar jordförbättring så tänkte jag dela med mig av denna länk. Har inte provat det själv och det känns lite evangelistiskt. Men funkar det, vilket det verkar göra, så är det nog ett mycket bra sätt. Jorifiering iställer för kompostering.<br />
<a href='http://www.skurupsborren.se/' rel='nofollow'>http://www.skurupsborren.se/</a>
</p>
]]></content:encoded>
				</item>
	<item>
		<title>by: Jacob Wallström</title>
		<link>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-2920</link>
		<pubDate>Thu, 02 Aug 2007 11:15:06 +0000</pubDate>
		<guid>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-2920</guid>
					<description>Förresten AN hur gick det med din jord? Växte det bättre? 

Kolet ska nog vara finmalt. Det är nog också viktigt att det inte innehåller gifter (vilket en del grillkol man köper gör om du använder det som råvara).</description>
		<content:encoded><![CDATA[<p>Förresten AN hur gick det med din jord? Växte det bättre? </p>
<p>Kolet ska nog vara finmalt. Det är nog också viktigt att det inte innehåller gifter (vilket en del grillkol man köper gör om du använder det som råvara).
</p>
]]></content:encoded>
				</item>
	<item>
		<title>by: Jacob Wallström</title>
		<link>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-2531</link>
		<pubDate>Wed, 27 Jun 2007 08:48:43 +0000</pubDate>
		<guid>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-2531</guid>
					<description>OK, AN du kommer få fler framtida artiklar från mig för koll:-)</description>
		<content:encoded><![CDATA[<p>OK, AN du kommer få fler framtida artiklar från mig för koll:-)
</p>
]]></content:encoded>
				</item>
	<item>
		<title>by: AN</title>
		<link>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-2527</link>
		<pubDate>Tue, 26 Jun 2007 22:25:44 +0000</pubDate>
		<guid>http://klimatfakta.com/2007/06/20/terra-preta-amazonas-morka-jord/#comment-2527</guid>
					<description>Fantastiskt, denna idé hade jag redan för några år sedan när jag sökte jordförbättringsmaterial till mitt växthus. Insåg redan då att kolet skulle ligga kvar länge i jorden, och anade att jordförbättringsegenskaperna var goda samt att det var en möjlig kolförvaringsmetod, men hade ingen aning om förekomsten av metoden i Amazonas och att resultaten varit SÅ goda. Inte heller anade jag att vetenskapen faktiskt skulle plocka upp detta lilla tankefrö parallellt med mig. Jag använde mig av kolbitar i lecastorlek ungefär, men olika fraktioner från leca till finmalt -med huvuddelen finmalt- borde vara lämpligt.
Eftersom jorderosion är ett stort problem och kommer bli ännu större så är det här mycket välkommet och lämpligt för att återställa utarmade jordar. Möjligen en metod att ta tillvara områden som ligger i riskzonen för ökenbildning. Antagligen svårt att behålla den jorden på plats, men som jordförbättrare på mindre utsatta områden - definitivt.
Förresten Jacob, har inte fått några korruppdrag på länge, och ser att det är mycket typos i artiklarna. Jag är fortfarande villig att ordna den saken.</description>
		<content:encoded><![CDATA[<p>Fantastiskt, denna idé hade jag redan för några år sedan när jag sökte jordförbättringsmaterial till mitt växthus. Insåg redan då att kolet skulle ligga kvar länge i jorden, och anade att jordförbättringsegenskaperna var goda samt att det var en möjlig kolförvaringsmetod, men hade ingen aning om förekomsten av metoden i Amazonas och att resultaten varit SÅ goda. Inte heller anade jag att vetenskapen faktiskt skulle plocka upp detta lilla tankefrö parallellt med mig. Jag använde mig av kolbitar i lecastorlek ungefär, men olika fraktioner från leca till finmalt -med huvuddelen finmalt- borde vara lämpligt.<br />
Eftersom jorderosion är ett stort problem och kommer bli ännu större så är det här mycket välkommet och lämpligt för att återställa utarmade jordar. Möjligen en metod att ta tillvara områden som ligger i riskzonen för ökenbildning. Antagligen svårt att behålla den jorden på plats, men som jordförbättrare på mindre utsatta områden - definitivt.<br />
Förresten Jacob, har inte fått några korruppdrag på länge, och ser att det är mycket typos i artiklarna. Jag är fortfarande villig att ordna den saken.
</p>
]]></content:encoded>
				</item>
</channel>
</rss>
